Výhody vs. nevýhody nakupovania cez internet: Kompletný sprievodca online nakupovaním

21.04.2025

Nákupy cez internet sa stali bežnou súčasťou našich životov. Rôzne e-shopy ponúkajú široký sortiment tovarov a sociálne siete nám ponúkajú rôzne reklamy o tom, aby sme si niečo kúpili. Takáto forma nakupovania nám prináša niekoľko výhod, ale samozrejme má to aj svoje nevýhody. V tomto článku Vám objasnime aké sú prínosy online nakupovanie a poskytneme Vám informácie o tom na čo si dávať pozor pri tomto štýle nákupu.

Výhody online nakupovania

Jednou z hlavných výhod je, že internetové obchody fungujú 24 hodín denne, 7 dní v týždni. To znamená, že môžete nakupovať kedykoľvek Vám to vyhovuje – či už je to skoro ráno alebo neskoro v noci. Takéto nakupovanie je výhodné pre ľudí, ktorí nemajú čas chodiť po obchodoch a zháňať pre seba rôzne veci, ktoré potrebuje. A pritom nemáte záruku, či to vôbec nájdete. Je to taktiež výhodné pre ľudí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach a vo svojich mestách, či dedinách nemajú toľko obchodov.

Prostredníctvom nakupovania cez internet si môžete objednať tovar z pohodlia domova. Šetrí Vám to čas aj energiu. Už nemusíte hľadať voľné parkovacie miesta, čakať v radoch pri pokladniciach. Stačí Vám len pár kliknutí a máte nakúpené.

Internet Vám poskytuje k neobmedzenému prístupu produktov z celého sveta. Stačí si len zadať do vyhľadávača to čo potrebujete a ono Vám to ponúkne rôzne stránky z ktorých si môžete nakúpiť. Nájdete tam také tovary, ktoré vo svojom okolí nenájdete.

Ďalšou významnou výhodou je to, že si môžete porovnávať ceny tovarov. Na internete sa nachádzajú rôzne porovnávače cien, ktoré Vám umožnia rýchlo zistiť, kde kúpite rovnaký produkt najvýhodnejšie.

Na internete môžete častokrát nájsť nižšie ceny aké sú v kamenných obchodoch. Takisto Vám odpadajú náklady na benzín, pretože nemusíte jazdiť do obchodu, ale len si počkáte na tovar doma, ktorý Vám donesie kuriér. Častokrát ponúkajú e-shopy veľké výpredaje, alebo na prvý nákup dostanete zľavové kupóny.

Nevýhody online nakupovania

Medzi najväčšie nevýhody internetového nakupovania je, že si nemôžete tovar fyzicky prehliadnúť, vyskúšať si ho, alebo sa ho dotknúť. Prakticky spoliehate sa na obrázky, ktoré Vám ponúkajú e-shopy. Síce to vyzerá pekne, ale realita môže byť celkom iná. Toto je obzvlášť problematické pri nákupe oblečenia, obuvi alebo nábytku.

Pri online nakupovaní musíte počítať s dodatočnými nákladmi na dopravu. Hoci veľa e-shopov ponúka dopravu zadarmo pri nákupe nad určitú sumu, ale menšie nákupy sú zaťažené rôznymi poplatkami za dopravu, či dobierku. Takéto dodatočné náklady dokážu navýšiť Vašu celkovú cenu.

Medzi ďalšiu nevýhodu oproti kamenného obchodu, v ktorom si tovar ihneď odnesiete, tak tu musíte čakať, kým Vám tovar donesú. Štandardná dodacia lehota sa pohybuje medzi 2 až 14 dňami, v závislosti od dostupnosti tovaru a spôsobu doručenia. Musíte rátať s tým, že veľa e-shopv nemá tovar na sklade, ale sa nachádza u dodávateľoch. E-shopy objednajú tovar od svojho dodávateľa a následne Vám ho odošlú na Vašu adresu.

Online nakupovanie prináša takisto aj bezpečnostné riziká. Na internete sa nachádzajú aj podvodné e-shopy, ktoré keď zaplatíte za tovar, tak Vám ho jednoducho nedodajú. Taktiež tu existuje aj riziko úniku osobných a platobných údajov, ak e-shop nemá dostatočné zabezpečenie.

Ako nakupovať online bezpečne a efektívne

Pred nákupov tovaru si vždy overte základné informácie o predajcovi. Každý dôveryhodný e-shop má mať uvedené obchodné podmienky, reklamačný poriadok, kontaktné údaje vrátane fyzickej adresy. Môžete si overiť firmu aj na obchodnom alebo živnostenskom registri.

Nie je na škodu si pozrieť aj recenzie od zákazníkov. Venujte svoju pozornosť rôznym hodnoteniam na sociálnych sieťach, alebo na nezávislých portáloch ako je Heureka, Glami, Najnakup a pod.

Každý e-shop ponúka, že ak Vám nesadne tovar, resp. ak sa Vám nebude páčiť, tak ho môžete vrátiť do 14 dní bez udania dôvodu. Toto je práva každého zákazníka pri online nakupovaní, kde nemáte možnosť tovar vopred vyskúšať. Pred nákupom si však vždy overte podmienky vrátenia tovaru v každom e-shope.

Niektoré e-shopy lákajú na výrazné zľavy a akcie. Buďte opatrní a nenakupujte impulzívne len pre pocit výhodnej kúpy. Pred nákupom si porovnajte ceny na viacerých e-shopoch a zvážte, či daný produkt skutočne potrebujete

Moja skúsenosť ako vlastníka e-shopu: Ja som nakúpil teplákové súpravy od svojho dodávateľa a ponúkal ho na svojom e-shope za 35 eur. Bola to unikátna a zaujímavá tepláková súprava. Potom na internete som našiel tú istú súpravu v inom e-shope, ktorá sa predávala za 90 eur, ale mál na ňu akciu, tak cenu znížil na 60 eur. Tak vidíte, ako si musíte dávať pozor pri nakupovaní cez internet. Nie je zľava ako zľava.

Nakupovanie cez internet nám prináša so sebou mnoho výhod ako sú pohodlie, bohatý výber tovaru, úspory a šetrí čas. Zároveň ma to aj svoje nevýhody ako sú nemožnosť si vyskúšať tovar, náklady na dopravu, či bezpečnostné riziká.

Nakupujte u overených online predajcov, prečítajte si obchodné podmienky a začnite si porovnávať ceny v iných e-shopoch. Ďalej si pozerajte recenzie a sociálne siete. Online nakupovanie môže byť pohodlne, bezpečné a výhodné, ak si budete dávať veľký pozor a overovať firmy.

A nezabudnite – pri nakupovaní cez sociálne siete buďte mimoriadne opatrný, keďže tam sa nachádza množstvo podvodníkov, ktorých skutočnú identitu často nepoznáte.