Riziká letného kúpania: Aké nástrahy na Vás čakajú v bazéne a v mori

Tak konečne tu máme leto. Pribúdajú viac horúcich dní, takisto aj túžba si skočiť do vody a osviežiť sa. Ak už plánujete dovolenku pri mori, alebo si chcete užiť popoludnie v mestskom bazéne, tak by ste mali vedieť aj o rizikách spojené s týmito aktivitami. Kúpanie patrí v lete medzi najobľúbenejšie aktivity. V tomto blogovom článku sa pozrieme na to, čo sa skrýva pod pokojným povrchom vody a aké najčastejšie nebezpečenstvá spojené s kúpaním na nás čakajú. Samozrejme Vám predstavíme aj rady ako sa im vyhnúť.
Riziká kúpania v bazéne
Chemické pálenie a podráždenie
Aby sa udržala čistota vody v bazéne, tak si to vyžaduje určite chemické ošetrenie. A práve tieto chemické látky, ktoré sa prilievajú do bazéna môžu spôsobovať problémy niektorým ľuďom. Chlór je látka, ktorá sa používa na dezinfekciu, ale pri nesprávnom dávkovaní môže spôsobiť podráždenie očí, kože a dýchacích ciest. Osoby s citlivou pokožkou alebo astmou sú oveľa náchylnejší ako ostatní ľudia.
Červené, slzavé oči, ktoré sa objavujú pri kúpaní v bazéne môžu signalizovať buď príliš veľkú koncentráciu chlóru, alebo naopak nedostatočné chemické ošetrenie vody. Ak voda v bazéne páchne silno po chlóre, môže to znamenať, že je znečistená a chlór reaguje s organickými látkami.
Infekcie a bakteriálne ochorenia
Áno, znie to hrozne, ale bazény sú ideálnym prostredím pre šírenie rôznych patogénov. Najčastejšie sa vyskytujú:
- Kožné infekcie – keďže okolo bazénov je vlhké prostredie, ktoré podporuje rast rôznych plesní a baktérií. Môžu Vám spôsobiť rôzne vyrážky, svrbenie a iné závažnejšie kožné ochorenia. Mykózy nôh sa šíria najmä v sprchách a šatniach pri bazénoch.
- Infekcie uší – voda, ktorá ostane v uchu môže spôsobovať bolesť a infekciu. Toto ochorenie je známe aj pod názvom "plavecké ucho". Vyskytuje sa najmä u detí.
- Gastrointestinálne problémy – keďže v bazéne trávite veľa času a určite prehltnete aj vodu, tak sa môže stať, že kontaminovaná voda Vám spôsobí hnačku, zvracanie, či bolesti brucha. Niektoré parazity sú odolné voči chlóru a môžu prežiť v chlórovanej vode aj niekoľko dní.
Poranenia a úrazy
Keďže okolo bazénov je povrch veľmi šmykľavý, tak každoročne sa zrania stovky ľudí pri pádoch na mokrej dlažbe. Hlava a chrbtica sú najzraniteľnejšie, preto zvýšte opatrnosť hlavne na mokrej dlažbe. Stačí jeden šmyk a problém je na svete. Pri takýchto pádoch si môžete aj niečo zlomiť.
Skoky do vody tiež predstavujú ďalšie riziko. Ak odhadnete nesprávne hĺbku, tak môžete naraziť hlavou do dna a spôsobiť si vážne poranenie krčnej chrbtice. Nikdy neskáčte do neznámej vody a vždy si overte hĺbku vody pred skokom.

Riziká kúpania v mori
Prúdy a vlny
More má veľkú silu, a preto je nepredvídateľné. Raz môže byť pokojne a krásne, ale zrazu sa môže rozbúriť. Jedným z najväčších hrozieb v mori sú silné prúdy. Tieto prúdy môžu unášať plavcov ďaleko od brehu. Ak sa ocitnete v rozvírenom prúde, tak určite sa nesnažte plávať proti nemu, ale plávajte paralelne s brehom, až kým sa z prúdu nedostanete.
Pozor na vysoké vlny. Môžu Vás ľahko prevalcovať a spôsobiť Vám stratu orientácie pod vodou. Preto ak idete do mora, tak si najprv vyhodnoťte aká je situácia. Či sú veľké vlny, stačí sa len pozrieť na ostatných plavcov ako to oni zvládajú. Ak máte obavy, tak radšej neriskujte a vyskúšajte si more v nasledujúci deň.
Nebezpečné morské živočíchy
V mori je veľa živočíchov, ktoré môžu byť pre Vás nebezpečné. Sú to napr.:
- Medúzy – ak sa ich dotknete, tak ich žihadlá Vám môžu spôsobiť bolestivé popáleniny. Niektoré druhy môžu byť dokonca smrteľné.
- Morský ježko – pozor na nich, nachádzajú sa na dne a majú ostré bodce, ktoré sa Vám môžu zaryť do nohy a spôsobiť bolesť. Ak sa Vám nepodarí odstrániť všetky úlomky, môžete mať neskôr z toho dlhodobé problémy. Pozor na infekciu.
- Žraloky – hoci útoky žralokov sú mimoriadne zriedkavé, ale keď idete do oblasti, kde sa vyskytujú, tak si určite treba dať veľký pozor. Opatrnosti nikdy nie je dosť.
Kontaminácia morskej vody
Morská voda môže vyzerať na prvý pohľad čisto, ale žiaľ v niektorých oblastiach tomu tak nie je. Znečistenie z kanalizácie, priemyslu, či poľnohospodárstva môže morská voda obsahovať nebezpečné baktérie, vírusy, a chemikálie. Kúpanie v kontaminovanej vode môže viesť k – gastroenteritíde, kožným infekciám, infekciám horných a dolných dýchacích ciest a infekciám očí a uší.
Pozor si dávajte ak sú v blízkosti Vašej destinácie kanalizačné výtoky, prístavy alebo priemyselné zóny. Vyhýbajte sa hlavne kúpaniu po silných dažďoch. Do mora sa môže dostať viac kontaminantov z pevniny.

Slnečné žiarenie a prehrievanie
Veľký pozor si dávajte na slnečné žiarenie. Je jedno či sa kúpete v mori alebo pri bazéne, ale UV žiarenie sa môže zosilniť na vodnej hladine až o 15 %. Ak sa dlhodobo vystavujete slnku, tak sa vystavujete týmto rizikám:
- Slnečné popáleniny
- Predčasné starnutie kože
- Zvýšené riziko rakoviny kože
- Úpal
Voda neposkytuje skoro žiadnu ochranu pred slnečným žiarením, preto je dôležité používať vodeodolný opaľovací krém s vysokým SPF faktorom a pravidelne sa natierať.
Ako minimalizovať riziká pri kúpaní v bazéne a v mori
Prevencia je kľúčová
Väčšine týchto rizík, ktoré sme Vám spomenuli sa dá predísť správnou prípravou a opatrnosťou:
- Overte si kvalitu vody – pred kúpaním si overte kvalitu vody, či je voda v bazéne alebo na pláži bezpečná. Sledujte oficiálne upozornenia o kvalite vody.
- Používajte ochranu – vodeodolný opaľovací krém, okuliare na plávanie a zátky do uší môžu predísť mnohým problémom.
- Sprchujte sa – pred vstupom do bazénu aj po kúpaní. Pomôže to odstrániť baktérie a chemikálie.
- Sledujte varovania – rešpektujte varovania ako napr. červené vlajky na pláži a zistite si aké bude počasie počas celého dňa.
Počas horúcich dni je kúpanie sa v bazéne, či mori veľmi osviežujúce a aktivita, ktorá sa priam vyžaduje. Kľúčom k bezpečnému a príjemnému kúpaniu je informovanosť a opatrnosť. Aby ste sa vyhli rôznym rizikám a nástrahám, tak prevencia je vždy lepšia ako liečba. Sledujte kvalitu vody, chráňte sa pred slnkom a buďte opatrní hlavne okolo bazéna. Nepodceňujte more, lebo je to prírodný živel, ktorý Vám niekedy ukáže svoju silu. Nezabúdajte, že Vaše zdravie a bezpečnosť sú najdôležitejšie. Nemusíte sa báť, ak budete opatrní a budete sa riadiť našimi radami, tak si môžete vychutnať letné kúpanie bez zbytočných rizík.
Prečítajte si aj naše ďalšie články:
Plážové aktivity pre dokonalú dovolenku: Objavte radosť z mora a piesku
Ako zvládať extrémne horúce dni a noci počas leta
Dovolenka pri mori: Čo si zbaliť, aby si neľutovala a vyzerala božsky?
Cestovanie sólo: Výhody, nevýhody a tipy na bezpečnosť